Jak działa strategia?

Dlaczego warto mieć strategię:

Tak jak napisałem wcześniej, szum medialny nie pomaga w trafnych i konsekwentnych decyzjach inwestycyjnych. Z roku na rok coraz większa ilość informacji dociera do nas za pośrednictwem mediów. W jaki sposób podjąć decyzję, jeśli często zdarza się, że z dwóch różnych źródeł słyszy się dwie przeciwstawne prognozy. Czasem mam wrażenie, że inwestorzy z nadmiaru informacji „sztywnieją” i nie wykonują żadnego ruchu. Zwykle powoduje to jedną rzecz: zarabiają mniej niż na lokatach. Posiadanie strategii, z góry określonej i nieemocjonalnej, pozwala nam na wykonanie odpowiedniego ruchu w odpowiednim momencie. Dlatego właśnie posiadanie strategii jest takie ważne. Pamiętajmy, fundusze to nie lokata bankowa, tutaj pasywność zwykle się nie opłaca. Inwestując aktywnie i z odpowiednią pomocą jesteśmy w stanie zarabiać kilkanaście procent rocznie: WYNIKI.

Jak działają strategie:

Są oparte na wyliczeniach, identyfikujących trend giełdowy. Zadaniem strategii jest wskazać moment, kiedy przenieść się z funduszu akcji do bezpiecznego funduszu obligacji i na odwrót, czyli kiedy należy zainwestować w fundusz akcji, aby zarobić kilkadziesiąt procent na giełdowym odbiciu (początek hossy). To, jak radziła sobie strategia, znajdziesz na stronie z WYNIKAMI.

Nie musimy bawić się we wróżkę i przewidywać przyszłości, wystarczy reagować na rzeczywistość i wykorzystywać pojawiające się trendy. Oczywiście trzeba to robić z głową i dobrym doradcą. Nasza podstawowa zasada powinna brzmieć: „trend is your friend!”. Gospodarka (a wraz z nią giełda) porusza się od wieków w tzw. cyklach koniunkturalnych (ożywienie, rozkwit, kryzys, depresja), a tym samym występują trendy wzrostowe i spadkowe.

Strategia ma swoje początki w latach 90-tych, znam osoby, które z powodzeniem stosują ją od kilkunastu lat.

Ponieważ sam stosuję tą strategię, wszystko co musisz robić, to obserwować moją stronę (aktualny skład mojego portfela i data ostatniej zmiany widoczna jest w dziale STRATEGIA) minimum raz na tydzień (tylko w weekend) i podążać za ewentualnymi zmianami.
Takie zmiany występują średnio 4-8 razy do roku, w zależności od sytuacji na rynku.

Pamiętaj, że są również strategie oparte wyłącznie na funduszach obligacji (polskich lub globalnych) lub strategie zautomatyzowane, które nie wymagają prawie żadnej kontroli. Nie inwestujemy wtedy w fundusze akcyjne. Jest to dobra strategia na przykład, jeśli wiemy że nie będziemy mieli dostępu do internetu dłużej niż przez dwa tygodnie lub jeśli w ogóle nie chcemy interesować się tak często swoimi pieniędzmi.

Możesz oczywiście w każdej chwili zmieniać strategie i fundusze nie płacąc przy tym prowizji i podatku Belki. Pamiętaj: masz do dyspozycji kilkanaście TFI, zawsze wybierasz z najlepszych funduszy na rynku!

 

 

1144025_orig

 

 

 

7394493_orig

2981234_orig